Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
На цьому наголосила член Вищої ради правосуддя Оксана Кваша під час конференції на тему «Справедливі суди: чи ми робимо достатньо?», яка відбулася за ініціативи Фундації DEJURE.
Для обговорення прогресу судової реформи в Україні, її викликів та подальших пріоритетів зібралися провідні експерти у сфері судочинства, громадські активісти, представники органів суддівського врядування та міжнародні партнери. Захід відбувся за підтримки Федерального міністерства закордонних справ Німеччини.
Оксана Кваша взяла участь у дискусії щодо проблем притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності. Вона зазначила, що після автоматизованого розподілу кожному члену ВРП дісталася величезна кількість дисциплінарних скарг. За її словами, за результатами їх розгляду з 1 листопада 2023 року до 1 лютого 2025 року до дисциплінарної відповідальності притягнуто 158 суддів, із них щодо 53 суддів Дисциплінарні палати ВРП ухвалили рішення про застосування дисциплінарного стягнення у виді подання про звільнення судді з посади за вчинення істотних дисциплінарних проступків. «В ідеалі цей показник мав би бути меншим, це свідчило б про те, що робота судової гілки влади відповідає запитам суспільства на справедливість. Насправді ВРП робить дуже багато для того, щоб судова гілка влади відповідала вимогам щодо високого професіоналізму, доброчесності суддів, щоб судді діяли прозоро, неупереджено, були підзвітні суспільству. Дисциплінарна відповідальність є одним із правових засобів реалізації цієї підзвітності», – зазначила вона.
Оксана Кваша поінформувала, що ВРП дотримується визначеної Регламентом Вищої ради правосуддя пріоритетності під час розгляду скарг. «Щоб справедливо притягнути суддю до відповідальності, ми проводимо колосальну роботу. Часто є скарги на дії суддів, які набули суспільного резонансу. Однак публікацій у медіа недостатньо, потрібні конкретні докази. ВРП – не орган досудового розслідування, а іноді всі запити членів ВРП до Державної прикордонної служби України, Служби безпеки України тощо не дають результатів, що унеможливлює здійснення дисциплінарного провадження щодо суддів, які можуть бути причетні до співпраці з державою-агресором», – зауважила вона.
Член ВРП підкреслила, що Вища рада правосуддя вживає заходів для очищення судової системи від недоброчесних суддів. «Водночас не можемо допустити втрати тих суддів, які під час війни, особливо у прифронтових судах, працюють на совість і, ризикуючи життям, продовжують виконувати свій обов’язок щодо відновлення справедливості, захисту порушених прав громадян», – зазначила Оксана Кваша.
Вона акцентувала на тому, що ВРП як орган суддівського врядування здатна очистити судову систему від тих, хто не заслуговує на високу честь носити суддівську мантію.
Оксана Кваша також зауважила, що жоден орган не може функціонувати під пресом постійної критики, тому представники громадськості повинні займати конструктивну позицію та об’єктивно висвітлювати ті рішення, які прозоро й незалежно ухвалює ВРП.