flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Овідіопольським районним судом узагальнено практику розгляду справ щодо несплати аліментів

09 липня 2020, 13:51

За перше півріччя 2020 року до Овідіопольського районного суду Одеської області надійшла 21 справа, з яких розглянуто 10 справ про адміністративне правопорушення, пов’язані з несплатою аліментів (стаття 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення – Несплата аліментів).

Відповідно до ст.51 Конституції України батьки зобов’язані утримувати дітей до їх повноліття. Повнолітні діти зобов’язані піклуватися про своїх непрацездатних батьків. Сім’я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.

Заборгованість по аліментах може з’явитися за наступних підстав:

Рішення суду (судового наказу) про стягнення аліментів – з моменту пред’явлення до виконання. Якщо батько не платить аліменти, але мати не звернулася до суду, мови про наявність заборгованості не може бути. Аліменти стягуються з дня подання до суду заяви матері про невиплату їй аліментів на утримання дитини. На підставі рішення суду мати має отримати в суді виконавчий лист та подати його до виконавчої служби. З дня пред’явлення виконавчого листа до виконання починає нараховуватися заборгованість по аліментах. Стягнення аліментів за рішенням суду проводиться державним або приватним виконавцем. При відкритті виконавчого провадження автоматично накладається арешт на грошові кошти боржника та з’являється запис у Єдиному реєстрі боржників.

Нотаріально посвідченого договору між батьками про участь у вихованні дитини та сплату аліментів. Заборгованість виникає з моменту порушення передбачених договором термінів сплати аліментів. Положення такого договору діють до досягнення дитиною 18 років або до зміни умов за згодою сторін. Якщо батько порушує умови зазначеного документа щодо сплати суми аліментів, колишня дружина звертається до нотаріуса, який вчиняє виконавчий напис про стягнення заборгованості (розпорядження нотаріуса на документі, який підтверджує зобов'язання боржника). Заборгованість примусово стягує державний або приватний виконавець. На боржника за договором чекають такі самі наслідки, що і за рішенням суду.

Чим загрожує несплата аліментів боржнику

Міністерство юстиції України 5 лютого 2018 року запустив Єдиний реєстр боржників аліментів, куди включені особи із заборгованістю понад три місяці. Він створений, щоб боржники не мали можливості розпродати/подарувати майно, яким можна погасити борги. Відомості є відкритими та загальнодоступними.

Якщо сукупний розмір заборгованості перевищує суму платежів за  6 місяців: виконавець складає адмінпротокол та надсилає його для розгляду до суду.

За санкцією статті 183-1 КУпАП України несплата аліментів тягне за собою виконання суспільно корисних робіт на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин. Повторне протягом року вчинення правопорушення, передбаченого частинами першою або другою цієї статті, тягне за собою виконання суспільно корисних робіт на строк від двохсот сорока до трьохсот шістдесяти годин.

З 01 січня по 30 червня 2020 року судом визнано винними та притягнено до адміністративної відповідальності за даною категорією справ 7 осіб та призначені покарання у вигляді:

- До 7 осіб застосовано суспільно-корисні роботи загальною тривалістю 750 годин;

- 3 справи закрито, із них у зв’язку із збігом строку притягнення до адміністративної відповідальності – 1, відсутністю події і складу адміністративного правопорушення – 2.

Також кожному з них прийдеться сплатити судовий збір в дохід держави в розмірі 420,40 гривень.

Прес-служба Овідіопольського районного суду Одеської області